Bal kabağı Mücver Tarifi
bal kabağından ne yapılır açıklık getirelim mesela bal kabağı keki nefsidir, hatta kek bir tarafa dursun bal kabaklı pasta bile yapmışım, hatta Trakya ya özel açma bal kabağı böreği bile yapmışım ve henüz yapmadıklarım Bal kabaklı turta, zeytin yağlı bal kabağı yemeği , bal kabağı çorbası, bal kabağı cezerye, bal kabağı bisküvili pasta oysaki ne çok şey var ve kim bilir daha neler neler üretilebilir değil mi ? O zaman bu gün bal kabağından mücver yapalım mı?
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4kişilik 15dakika
Pişirme süresi Passive Time
15dakika 0dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4kişilik 15dakika
Pişirme süresi Passive Time
15dakika 0dakika
Malzemeler
Yapılışı
  1. Bal kabağını kabuklarını soyup rendeleyin, üzerine yeşillikleri doğrayarak ekleyin , sarımsakları rendeleyin tüm baharatları tuzu ekleyip karıştırıp yumurtayı kırın ve karıştırın , üzerine un, nişasta, karbonatı ekleyin ve iyice karıştırın, gerekiyorsa bu aşamada un ekleyebilirsiniz.
  2. Vaktiniz varsa 1 saat kadar buzdolabında dinlendirin, yoksa hemen yapabilirsiniz her ikisi de tarafımca denenmiştir, dinlendiriyor sanız ve su bırakmışsa bir parça daha un ekleyebilirsiniz. fotoğraf da gördüğünüz gibi bir hamur elde edin.
  3. Tavayı kızdırıp yağı koyun yağ iyice kızınca bal kabağından kaşık veya elinizle parçalar alın ve kızgın yağda koyu altın sarısı renk alana kadar önlü arkalı kızartın kağıt havlu üzerine çıkarıp fazla yağını süzün,
  4. ister sıcak ister soğuk ister sarımsak yoğurtlu ister yoğurtsuz servis edebilirsiniz. Her şekilde güzel bal kabağı mücverini- bal kabağı köftesini çok seveceksiniz, Afiyet olsun,
Recipe Notes
balkabağı mücveri

Bal kabağı köftesi
Balkabağından ne yapılır
Balkabağı mücveri