Mayasız Pişi Tarifi
pesmet’in yine çok adı var biz tatarlar kıyık deriz, bazıları mayasız hamur kızartması der, kimileri lokum der , kimileri karbonatlı hamur kızartması der, göçmenler pesmet der pek çok adı olduğu gibi yeme şekli ise pek çok yerde aynıdır, yani içine peynir ve ya reçeller ile tüketilir, benim annem en çok akşam üzeri atıştırmalıkların da yapardı bense hafta sonu kahvaltılarına yaparım, pesmet’in bir de mayalı hali vardır ki asıl pesmet odur işte ne mi tabi ki pişi 🙂 .
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4 kişilik 10dakika
Pişirme süresi Passive Time
10dakika 10dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4 kişilik 10dakika
Pişirme süresi Passive Time
10dakika 10dakika
Malzemeler
  • 1su bardağı yoğurtoda sıcaklığında olması önemli
  • 1paket kabartma ttozuvaya 1 çay kaşığı karbonat
  • 1adet yumurta
  • aldığı kadar un3-4 su bardağı kadar gerekirse arttırılabilirsiniz.
  • 1çay kaşığı tuzdamak tadınıza göre ayarlamalısınız
Yapılışı
  1. Yoğurt, yumurta ve tuz eklenir, yoğurt ve yumurta oda sıcaklığında olmalı. azar azar un eklenerek kulak memesi kıvamın da bir hamur elde edilir, hamur 10 dakika kadar dinlendirilir.
  2. hamur iki eşit parçaya ayrılıp yuvarlayın, merdane yardımıyla açın ama çok ince olmasın çokta kalın olmasın yarım santim yeterli
  3. açılan hamuru büyük çay bardağıyla keserek yuvarlaklar oluşturun dilerseniz kurabiye kalıpları da kullanabilirsiniz çiçek ve kalp şeklindekiler hoş oluyor.
  4. derin bir tavaya sıvı yağ koyun geniş tabanlı ocakta yüksek ateşe tavayı oturtun yağ kızdığında hamurları içine atın altın rengi alıp kabardığında diğer taraflarını çevirin kısa sürede pişiyor yakmayın.
  5. Pişen pesmetleri havlu kağıt serdiğiniz tabağa alın, tüm hamurlar pişene kadar aynı işlemi uygulayın, pesmetleri dilerseniz sade olarak dilerseniz peynir veya reçel bal gibi tatlı tuzlu lezzetler ile beraber tüketebilirsiniz, afiyet olsun,
Recipe Notes

pesmet tarifi
mayasız pesmet
yoğurtlu pesmet