Tavada Yufka Ekmek & Lavaş Tarifi
Evde de lavaş veya yufka ekmek yapabileceğinizi biliyor musunuz ?
Kişi sayısı Hazırlık süresi
8-10adet 20dakika
Pişirme süresi Passive Time
2-3dakika her biri için 20dakika mayalanma için
Kişi sayısı Hazırlık süresi
8-10adet 20dakika
Pişirme süresi Passive Time
2-3dakika her biri için 20dakika mayalanma için
Malzemeler
Yapılışı
  1. Unu yoğurma kabına alın ortasını açıp, ılık suyu ortasına koyup üzerine instant maya ve tuzu ekleyip önce suyu maya ile karıştırıp, tuzu eritin, sonra unu kenarlardan azar azar ittirerek yoğurmaya devam edin, gerekiyorsa su ekleyin,
  2. kulak memesi yumuşaklığına gelen hamurun üzerine temiz bir bez örterek 20 dakika kadar mayalanmaya bırakın, yeterli büyüklüğe (normal hacminden 2 kat büyümüz olması gerekir) ulaştığında hamuru tekrar yoğurup maya ile oluşan hamurun gazını alın
  3. Hamurdan mandalina büyüklüğünde parçalar kopartın ve yuvarlayın, Tüm bezeleri az un yardımıyla merdane ile tavanızın büyüklüğünde açıp, not ; sacta yapacaksanız hamurun büyüklüğünü mandalinadan daha büyük olacak şekilde ayarlamanızı ve sacın büyüklüğüne yakın açmanızı tavsiye ederim.
  4. Tava büyüklüğünde yaklaşık tatlı tabağı büyüklüğünde açılan hamuru, yağsız ısıtmış olduğunuz tavaya alıp, kısık ateşte sık sık çevirerek pişirin, not; sık çevirdiğiniz yufka daha yumuşak olacak çevirmezseniz kuruyacaktır, pişen yufkaları temiz bir havlu içine alarak muhafaza edebilir, üzerine tereyağı peynir ile tüketebilirsiniz.
Recipe Notes

Yufkamız hazır, sıcak sıcak tüketmenizi tavsiye ederim, ertesi gün tüketmek isterseniz az su ile serperek ıslatıp havluya sarıp kısa bir süre dinlendirdikten sonra yumuşak olarak tüketebilirsiniz.

Afiyet Olsun,

tavada yufka tarifi
tavada yufka tarifi

Tavada Yufka Ekmek
Tavada Lavaş Tarifi
Tavada Yufka