Zeytinyağlı Pırasa Tarifi
Mideye dost canlı renkleriyle göz kamaştıran zeytinyağlı pırasa yemeği hem çok lezzetli hemde kalorisi düşük nefis bir lezzet mutlaka sofralarda yer verilmeli.
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4kişilik 5dakika
Pişirme süresi
30dakika
Kişi sayısı Hazırlık süresi
4kişilik 5dakika
Pişirme süresi
30dakika
Malzemeler
Zeytinyağlı Pırasa İçin Gerekli Malzemeler
Servis İçin
  • 1avuç maydanozşart değil (kıyılmış)
Yapılışı
  1. Havuçları yıkayıp, yüzünü tıraşla (soy), pırasaların il kabuğunu çıkarın, havuçlar ince ise ortasından diklemesine bölmeden verev olarak doğrayabilirsiniz, kalın ise diklemesine kesip ardından verev doğrayın. Pırasaları ve kabuğunu soyduğunuz kerevizi de verev doğrayın ve sirkeli suda beklettikten sonra yıkayın.
  2. Tencereye zeytin yağını döküp ocağı altını açın yağı kızdırıp havuçları ekleyip 1-2 dakika kavurun, Doğradığınız pırasaları ve kerevizi de havuçlara ekleyerek 1 dakika daha kavurun.
  3. Kavurduğunuz havuç ve pırasanın üzerine tuz, toz şeker ,pirinç ve ılık su ekleyin, üzerine yağlı kağıt kapatıp, tencerenin kapağını koyun, yemek kaynamaya başladığında, kısık ateşte 20 dakika kadar daha pişirin.
  4. Pırasalar zeytinyağlı olduğu için , soğuk olarak servis etmenizi tavsiye ederim, not; yemeğiniz piştikten sonra hiç dokunmadan tencerede soğuması önemlidir, servis tabağına aldığınız zeytinyağlı pırasanın üzerine dilerseniz bir miktar daha zeytinyağı ve kıyılmış maydanoz ile süsleyerek tatlandırabilirsiniz.
Recipe Notes

Afiyet Olsun,

zeytinyagli pirasa tarfi
zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı Pırasa Tarif
Zeytinyağlı Pırasa Nasıl Yapılır
Pırasa Yemeği