Ana içeriğe atla

Kalıcı Kilo Vermek İcin Ne Yapmali

Kalıcı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı ?
Sağlıklı kilo vermek

Hepimiz hem çok güzel hemde sağlıklı hissedebileceğimiz bir kiloda kalmak isteriz , ama bunun için tam olarak ne yapacağımızı bilemeyiz veya yeme duygumuza engel olamayız , ama gerçek şudur ki beslenme biçimimizin dönemsel olduğu kanısına kapılırız ve yaptığımız beslenme biçimine diyet deriz , oysa ki istediğimiz kiloyu verdikten sonra her şeyden yiyerek de kilomuzu koruyabiliriz , bu nokta da altın kural her yiyecekten yeteri kadar beslenme ve vücudumuzun ihtiyacı kadar kalori almasını sağlayarak dengeli beslenmedir.

Beslenme Nasıl Planlanır ?
Eğer hayatımız boyunca sabit ve ideal kiloda kalmak için beslenmemizi planlamalıyız , beslenirken yiyeceklerimizi dengelemeli ve haftalık yeme programımızı önceden hazırlamalıyız, Unutmamalıyız ki yeterli kalori sağlamayan bir diyet metabolizmayı yavaşlatır ve sağlık problemlerini beraberinde getirir , öğün zamanlarını kalori miktarlarını ve o hafta neler pişireceğimizi kaç kere balık ve tavuk yiyeceğimizi dolaptaki sebze ve meyveleri hangi sıraya göre tüketeceğimizi önceden planlamalıyız. Porsiyonlarınızı arttırdığınız da kilo alırsınız , ama kendinizi kıtlık bilincine sokmamalısınız. diyetinizde yasaklar olmamalı yalnızca az tüketilmesi gereken besinler vardır. Dengeli sağlıklı ve bilinçli beslenme ile kilo kontrolü, hareketli , aktif bir yaşam ve düzenli egzersiz yapılması ,stres yönetimi ve olumlu olan düşünce biçimi ile birlikte sağlanır.
Diyet

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmeli ?
Sağlıklı ve kalıcı kilo vermek için şok diyetlerden , tek besine dayalı ve çok az kalorili diyetlerden uzak durun. Protein ağırlıklı diyetlerin uzun vadede sağlık üzerinde olumsuz etkileri var bunları unutmamalı.

Diyet yapmanın kuralları var. Başlarken hedefin belirlenmesi çok önemli uygulamaya geçildiğinde kararlı , sabırlı ve disiplinli olmak gerekiyor.Her şeyden önce diyetinizi yapılan bir fedakarlık olarak asla görmeyin ve kendinizi gereksiz yere sıkıntıya sokmayın baskı altına almayın , önceliği sevdiğiniz yiyeceklere vererek motivasyonunuzu arttırabilir ayrıca diyet listenize çeşitlilik ve esnekli içermeli her besin grubuna yer vermeli ayrıca pratik ve kolay hazırlanabilen yemekler tercih ederek zevkli hale getirebilirsiniz. Aşırı kısıtlamadan uzak durun hep aynı şeyleri tüketmek sizi bıktırır, her sevdiğiniz yiyecekten uygun porsiyonlar tüketerek hem kendinizi daha mutlu hisseder hemde dilediğiniz kiloda kalabilirsiniz.

Çok az kalorili diyetler ise günlük aktivitelerinizi yerine getirirken  sizi zorlamaya başlar, kendinizi güçsüz neşesiz ve isteksiz hissedersiniz ayrıca sürekli diyet yaptığınızı tekrarlarsanız açlık duymadığınız halde sürekli yeme ihtiyacında olursunuz. ayrıca her gün tartının üzerine çıkarak kilo verdim mi telaşına kapılmamalısınız.

Diliyorum en kısa sürede sağlıklı kilo vererek , dilediğiniz süre boyunca verdiğiniz kiloyu koruyabilirsiniz.

diyetle gelen mutluluk

Not ; Beslenme Uzmanı Banu Kazanç Elele dergisi diyet kitabından esinlenilmiştir.

Kalıcı Ve sağlıklı Kilo Vermek 

Yorumlar

Yorum Gönderme

ADSIZ SEÇİLEN YORUMLARDA İSİM BELİRTMENİZİ RİCA EDERİM.
Yorumlarınızla yazılarıma renk verdiğiniz için teşekkür ederim.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Magnolia Seftali-Magnolia Puding

Şeftalili Magnolia Tarifi 
Magnolia Pudding
Magnolia Şeftali
Merhaba ;
Magnolia Pudding'in müptelası olduk diyebilirim hani şu cookshop'da satılan magnolia var ya işte ben onu evde yapıyorum,
bizim evde çok seviliyor bu sefer komşum rica etti bende Magnolia puddingi şeftali ile yaptım,

Nobu Restaurants Türkiye Bodrum

Nobu Türkiye
Nobu Bodrum Palmarina
Nobu Japon Restaurant
Merhaba ;
Nefis bir Pazar günü diliyorum..

Yazımın başlığından da anlayacağınız gibi bu gün yemek tarifi vermek yerine bir restaurant zincirinin nacizhane tanıtımını yapacağım ;

Nobu japon mutfağı alanında hizmet veriyor, haliyle Türkiye'ye çok uzak olan Japonya yaklaşık 8528 km uzaklığında, bunca uzaklığa rağmen hem Türkiye de hemde dünyada çok rağbet gören nobu ya bende eşim ve kızım ile beraber Cumartesi akşamı yemeği için gittim.

İTALYAN USULÜ PİZZA/İNSTANT MAYA İLE EKŞİ MAYALI HAMUR YAPIMI Nefis E Ye...