Közlenmis Kirmizi Biber Konservesi

Kırmızı Köz Biberi Konservesi
Köz Biber Konservesi Nasıl Yapılır ?
Közlenmiş Kapya Biberi Konservesi
Kahvaltılık Köz Kırmızı Biber Konservesi

kırmızı biber konservesi
Közlenmiş Kırmızı Biber Konservesi

Merhaba; Ne zamandır paylaşacağım yeni nasip oldu, özellikle kahvaltılara ve akşam yemeklerinde iştah açıcı olarak kullanabilirsiniz, genelde pek çok yerde taze olarak hazırlanan şekilde tarifleri verilmiş ama ben bu dönemde konservelik olarak hazırlanabileceğini hatırlatmak istiyorum , çok sevilen çok tercih edilen köz biber salatasını dilerseniz yaz mevsimi sonunda hazırlayıp bütün bir kış boyunca tüketebilirsiniz, ben közlemek için çingene ızgarası kullandım 7 adet şeklinde 15 dakika da çabucak közledim , dilerseniz fırında da közleyebilirsiniz ama fırında işlem daha önceki deneyimime dayanarak biraz daha uzayabiliyor , közlerken fırın tepsinizi altına yağlı kağıt koymayı unutmayın tepsi çok batıyor , temizlemesi zor olabiliyor,
Neyse Hemen anlatayım Kırmızı köz biberli sarımsaklı sirkeli konserve nasıl yapılıyor ?
Diğer Kış Hazırlıkları
Kışlık Domates Sosu Konservesi TIKLAYIN 
Kahvaltılık Lutenitsa Sos Konservesi TIKLAYIN
Kahvaltılık Acı Biberli Domates Sosu Tıklayın
Bamya Konservesi TIKLAYIN
Taze Fasulye Konservesi TIKLAYIN 

SponsorlarKözlenmiş Sarımsaklı Sirkeli Kırmızı Biber Konservesi İçin Malzemeler ;

 • 1 kilo kırmızı biber (kapya biberi)
 • 1 baş iri dişli sarımsak
 • yarım çay bardağı zeytin yağı (360 ml 1 adet kavanoz için)
 • yarım çay bardağı sirke (360 ml 1 adet kavanoz için)
 • tuz
 • 1 bağ maydanoz
Közde Kırmızı Biber
Köz Biber Konservesi
Közlenmiş Kırmızı Biber Konservesi Nasıl Yapılır ?
 • Biberleri yıkayıp , saplarını hiç kesmeden fırında veya çingene ızgarada közleyin , bir yanı közlendikten sonra diğer yanını çevirerek közleyin
 • Biberleri közlendikten sonra bir kese kağıdına koyup 10 dakika kese kağıdının ağzı hafif açık olarak bekletin , bu işlemi mutlaka yapın neden mi ? biber hem ılık hale gelecek, hemde bu işlem sayesinde kabuklarının çok kolay soyulduğunu göreceksiniz.
 • Kabuklarını soyup, saplarını elinizle çıkarın, bütün olarak kavanozlara koyacaksanız sapını zedelemeden çıkarmaya dikkat edin
 • Dilerseniz iri dilimler şeklinde doğrayabilirsiniz, ben servis esnasında bütünlüğünün korunması ve daha şık durması için doğramayı tercih etmiyorum.
 • Önceden yıkayıp temizlediğiniz kavanozların içine yıkadığınız bir avuç maydanoz koyup üzerine 1 adet kırmızı biber , aralarına soyup dilimlediğiniz sarımsakları yerleştirip biraz daha maydanoz ve biraz sarımsak şeklide kavanoza sıra ile yerleştirin 360 ml kavanoza 6-7 adet kırmızı biber sığıyor, en üste yine biraz maydanoz koyun.
 • Kavanozun yanlarına bıçak batırıp arada kalan boşlukları kapatalım yani havasını alalım yarım çay bardağı zeytin yağının üzerine sirke koyup tuz ekleyip karıştıralım, bu karışımı kavanozlara döküp, kavanoz kapaklarını sıkıca kapatalım.
 • Düdüklü tencereye kavanozları koyalım , kavanoz kapaklarına 2-3 parmak boşluk kalana kadar sıcak su koyalım , düdüklü tencerenin kapağını kapatıp konserve işlemi için tencereyi ateşe oturtalım.
 • Düdüklü tencere hava buharını vermeye başlayınca düdüğünü kapatıp 15-20 dakika pişirip , tencerenin altını kapatalım tencere soyunca kavanozları çıkarıp temiz bir bezle kavanozları silip güneş görmeyen bir yerde tüketinceye kadar muhafaza edelim,
 • Not; Az miktarda yapıyorsanız buzdolabında yeriniz varsa düdüklü işleminde konserve yapamadan da buzdolabında uzunca bir süre saklayarak kullanabilirsiniz.

Afiyet olsun,

közde-kapya-biberi-salatasi-konservesi
közlenmiş kırmızı biber salatası
Közlenmiş Kapya Biberi Konservesi Nasıl Yapılır
Közlenmiş Sarımsaklı Sirkeli Kırmızı Biber Salatası Konservesi
Közde Kırmızı Biber Konservesi 
Közde Kırmızı Biber Salatası

2 Comments on Közlenmis Kirmizi Biber Konservesi

 1. Merhaba düdüklü tencere değil de normal tencerede konserve islemini nasil yapariz ve kapagini sıkı kapattıktan sonrami kaynatiyoruz patlamazmı o şekilde ?

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*